Jak by to vypadalo, kdyby drogová politika nebyla racionální

Příběhy ke čtení

Česká republika má výhodu, že se tu uplatňuje racionální, vyvážená drogová politika. Což vlastně v překladu znamená, že tu můžou fungovat drogové služby (jako ty naše) a uživatelé drog se nemusejí bát je využívat. 

 

Proč je to výhoda je dobře vidět v zemích, kde tomu je (nebo donedávna bylo) naopak. 

 

Co se děje v zemích, kde převažuje represe? 

Vytlačování uživatelů drog na okraj společnosti v dlouhodobém důsledku znamená nižší nebo žádnou kontrolu nad tím, co se v této komunitě děje. Chování zejména injekčních uživatelů drog je ale vysoce rizikové a dochází při něm k přenosu infekčních chorob, a to nejen v rámci komunity. Protože na drogu potřebují sehnat peníze, uchylují se pochopitelně i ke kontaktům s běžnou populací.  

 

ČR je v oblasti snižování škod způsobených v důsledku užívání drog vzorem dalším zemím.

 

Jiří Richter u příležitosti třídenní pracovní návštěvy běloruské vládní delegace, zaměřené na vyhledávání dobrých zkušeností, k tématu uvedl: „Máme štěstí, že tady drogová politika byla definovaná už na začátku 90. let a intervenční programy jsou u nás funkční. Jen pro příklad: v našich terénních programech a kontaktních centrech jsme denně v kontaktu s téměř 300 uživateli drog, vyměníme denně 4500 stříkaček, ročně odhalíme kolem 80 případů žloutenky typu C, kolem 20 případů syfilis a několik případů HIV. I díky tomu je u nás mezi uživateli drog pouze méně než 1 % HIV pozitivních osob, zatímco například v Bělorusku je to 20 – 30 %. Zátěž pro společnost a riziko dalšího šíření jsou v tomto případě nesrovnatelné. Jsme rádi, že se o své zkušenosti můžeme podělit, protože přeci jen žijeme v jednom prostoru – hranice se stírají a volný pohyb přináší nejen to pozitivní, ale i negativní. Už skoro třicet let je naším cílem rizika minimalizovat.“

 

Česká republika je i díky tomu zemí, kde je mezi uživateli drog pouze kolem 1 % HIV pozitivních osob, zatímco průměr ve vyspělých zemích Evropy a Severní Ameriky je 15 %. Zvláštní analýza UNAIDS, 2016

 

Údaje EMCDDA:

„Ve srovnání s ostatními státy se Česká republika může vykázat nejmenším počtem smrtelných předávkování na 100.000 obyvatel ze všech evropských zemí, nejnižším počtem nakažených HIV/AIDS a virovou hepatitidou C.“

 

 

Ambulantní léčba