Rizikové prázdniny

Příběhy ke čtení

Po létě přibývá závislých dětí. Volnější režim nahrává experimentům, pro mladé lidi v ČR jsou navíc návykové látky dostupnější, než je běžné jinde v Evropě. 

 

Pro Českou televizi shrnula seznam nejdůležitějších doporučení, jak vzniku závislosti v období prázdnin předcházet, vedoucí naší Poradny pro rodiče Štěpánka Čtrnáctá. 

 

Co rodičům radí? 

Třeba to, že rodičovská prohlášení typu „taky jsme byli takoví“, „vyzkoušet to má každý“, „dělají to všichni“ a podobně dávají dětem signál, že jejich chování je v pořádku a mohou v něm pokračovat. Rodiče by se podle ní proto takových výroků měli zdržet.

 

Pozornost blízkých lidí je pro drogovou prevenci zcela zásadní. Konkrétně v létě by měli rodiče dbát na to, aby dali dětem dostatek podnětů a pomohli jim naplánovat volný čas. Přesto, podotýká, by bylo by ale poněkud bláhové myslet si, že to lze zachránit na poslední chvíli. Velké rozdíly v pozornosti, kterou svým dětem věnujeme, tedy nedostatek času v jednom extrému a přehnaný tlak v tom druhém, děti obvykle znejistí a frustrují. 

 

Ale uznává, že pro rodiče dospívajících je někdy těžké stanovit a udržet hranice toho, co je ještě přijatelné a co nikoli.

 

Pokud přesto rodiče začnou mít podezření, že jejich potomek bere drogy nebo jinou návykovou látku, měli by věnovat větší pozornost varovným signálům. Mezi ně patří výkyvy nálad, časté poruchy spánku, výměna kamarádů, ztráta zájmů, agresivita, ale také to, že se doma začnou ztrácet věci nebo peníze. Samostatně mohou být tyto příznaky pouze projevem puberty, dohromady ale mohou znamenat závažnější problém.

 

 

Po létě přibývá závislých dětí

Ambulantní léčba