David Pešek k situaci na Ukrajině

Aktuality

Před konfliktem na Ukrajině do Česka prchají také lidé drogově závislí. Je jich sice menšina, avšak vedoucí kontaktního centra neziskové organizace Sananim, působící v oblasti závislostí, David Pešek přesto říká: „Nejsme připraveni na příchod ani desítek klientů.“

 

Jak válka změnila ukrajinskou adiktologii?
Kvůli válce je teď velká část adiktologických služeb zavřená, nebo jsou k dispozici jen částečně. Stále fungují hlavně státní programy. Pacienti ale mají omezený přístup k substituční péči a k lékům, jejichž zásoby se velmi tenčí. Aktuální informace hovoří o tom, že okolo šesti tisíc klientů je v současnosti bez léčby, nebo jim medikace v nejbližších dnech dojde. A je samozřejmě problém vůbec nějaké léky na Ukrajinu dostat. Část klientek sice z Ukrajiny odchází, ale většina klientů jsou muži a ti musejí v zemi zůstat.
Jsou to lidé, kteří na tom byli velmi špatně už před válkou. Byli na okraji společnosti, bez domova a v nuzné situaci. Nyní se to ještě více horší, je tam nedostatek základních potravin, přístupu k vodě, o specifických službách pro lidi užívající drogy ani nemluvě. Jejich komunita válkou velmi trpí. Pro lidi na okraji společnosti, a netýká se to jen závislých, jsou takovéto konflikty, co se týče jejich adaptace na tu situaci, ještě složitější než pro běžnou populaci.

Dá se jejich složitá situace něčím mírnit, nějak jim pomoci?
Určitě dá. My, organizace Sananim, jsme za tímto účelem zřídili sbírku ve spolupráci s Euroasijskou harm reduction asociací (EHRA). Vybrané prostředky posíláme přímo ukrajinským neziskovkám, které mohou nakupovat základní potřeby a potraviny i léky a distribuovat je přímo klientům. Tato pomoc je klíčová. Neziskové organizace totiž sice mohou částečně čerpat i humanitární pomoc, která na Ukrajinu proudí, jenže je tu otázka distribučních klíčů. 

O rozdělování pomoci se starají municipality a adiktologické organizace nejsou na vrcholu seznamu. Potřebují také specifické věci, které v humanitární pomoci nepřicházejí. Primárně jde o léky a zdravotnický materiál. Klientky, které se již objevily v České republice a dalších zemích, popisují tamní situaci jako velmi komplikovanou.
Pokračování článku v Lidových novinách najdete zde

 

Ambulantní léčba