I ženy hrají - na otázky odpovídá Marcel Ambrož

Aktuality

Marceli, co je tvojí rolí v gambling ambulanci SANANIMu?

v Gambling ambulanci pracuji jako vedoucí a tato pozice obsahuje mnoho rolí. Vedoucí v SANANIMu je odborným garantem dané služby, trochu provozním pracovníkem daného zařízení a také člověkem, který iniciuje rozvoj programu. Hlavní rolí je ale tým, který má prostor pro seberealizaci a odbornou práci s klienty.

 

Proč pracuješ právě tady?

Zajímají mně méně probádané oblasti, věnovat se tématům, která se dosud v české adiktologii méně reflektují.

V roce 2015 reagovala tehdejší vláda ČR a odborná veřejnost na roky neřešený problém hazardního hraní v populaci – nutností zřízení specializovaných pracovišť pro hazardní hráče v každém regionu ČR. Této výzvy jsem se v SANANIMu ujal a v lednu 2016 vznikla Gambling ambulance s cílem zavedení a poskytování odborných služeb v oblasti patologického hráčství. Gambling ambulance je v Praze ojedinělou službou, která nabízí široké spektrum služeb (v zařízení pracuje právnička, terapeuti, adiktoložka, psychiatra).

Svět hazardu a obecně behaviorálních závislostí je na vzestupu. Vnímám jako značně znepokojivé propojení hazardu se světem sportu na všech úrovních, kdy se kurzové sázení stává jakousi cool zábavou, hazard vstupuje do života lidí v různých pohádkových podobách třeba o rychlém zbohatnutí, jak potkat štěstí apod. Hazardní mechanismy se objevují také ve světě PC her, hazardní prvky najdeme i ve videohrách pro děti.

 

Kdy začíná být hazardní hra rizikem?

Riziko přináší intenzita. Hrajeme, sázíme více, déle, o více peněz, více riskujeme. Riziko znamená také, že hrajeme pro výhru, ne pro zábavu. Řada klientů bere hazard, především kurzové sázení na sport jako přivýdělek, zdroj příjmů. Pokud dokážeme hrát pro radost, bez očekávání výhry (nebo s vědomím, že přijatelná prohra je cenou za zábavu) a ve společnosti přátel, dokážeme také bezpochyby kromě pozitivních věcí vidět i případná negativa a včas hru zastavit v okamžiku, kdy už to pro nás přestává být přijatelné.

 

Jak poznám, že žena v mém okolí má problém s hraním?

Obtížně. Hazard v dnešní době hraný obvykle online je individuální záležitost. Náznakem mohou být změny v chování, vyhýbání se přátel, půjčování peněz apod. Platí, že hazardní hraní se tají a tají se lehce, neb se dá hrát 24 hodin denně na svém mobilním telefonu.

 

Co můžeme pro blízkého v tomto případě udělat?

Klíčovým přístupem je pravidlo: Když nehraješ, budu tě ve všem podporovat. Když hraješ, budu v první řadě chránit sám/sama sebe.

Nezbytným nástrojem k nápravě věcí je komunikace. Bez ní není možné blízkému pomoci, zrovna tak není možné udržet, případně „opravit“ váš vzájemný vztah. Komunikace je často, zvlášť v počátcích, obtížná, pokud se nám nebude dařit, neváhejme požádat o pomoc odborníky. Od toho tu jsou a mohou nám pomoci najít novou cestu k sobě i k tomu, jak začít znovu.

 

GAMBLINGOVÁ AMBULANCE

Žitná 1574/51 Praha 1

mobil: 774 701 070
e-mail: gambling@sananim.cz

Ambulantní léčba