Rozhovor s J. Richterem o historii keramických trhů

Aktuality

Pražská Kampa ožije již po 16. atmosférou trhů. O víkendu 4. a 5. září představí svou práci nejlepší tuzemští keramici a hrnčíři. Občerstvení jako od maminky obstará úspěšný sociální podnik Café Therapy a doprovodný program pro celou rodinu slibuje pohádky, pouliční představení i hudbu.

 

 

Na otázky ohledně této tradiční akce odpovídal Jiří Richter, ředitel organizace SANANIM, která se již přes 30 let zabývá léčbou závislostí a je pravidelným pořadatelem keramických trhů na Kampě.

Kdy a proč Vás napadlo začít pořádat keramické trhy? Souvisí to s tím, že jste se dříve věnoval pouličnímu umění?

V rámci vzniku následné péče v ČR (SANANIM v roce 1997 otevřel první Doléčovací centrum), která je nezbytnou součástí dokončení procesu úzdravy je naprosto zásadní s klientem vyřešit i jeho umístění na trhu práce. Což samozřejmě nemusí být vždy úplně jednoduché. I proto jsme v rámci doléčování vybudovali chráněnou keramickou dílnu, která mnohým klientům pomohla v jejich prvních krocích při zvládání jejich mnohdy první pracovní zkušeností a záludností pracovních povinností.

Rodina Váňova (ve své době velevýznamná kramářská rodina Divadelní poutě na Střeleckém ostrově v čele s Evou Holubovou, bratry Formany nebo protagonisty Čechomoru) zase působila dlouhá léta v symbióze s keramiky fy. Fortel. A tu se mi podařilo přenést i do SANANIMu.

Divadelní pouť po revoluci skončila a všichni jsme se někam rozutekli. Nicméně po Střeláku (ostrově svobody) nám všem bylo trochu dost smutno. Prosba tehdejšího starosty MČ Prahy 1 (Vladimír Vihan) k obnově tradice hrnčířských trhů na Kampě (zal. 1599) a oživení historického centra byla tedy vlastně úžasnou nabídkou a zároveň i výzvou udělat něco co jsme měli rádi.

Co vás přivedlo k práci v nestátní organizaci, která působí v oblasti prevence a léčby závislostí?

Rodina Váňova byla o radosti, o svobodě. Následných 7 let na Ministerstvu vnitra a Úřadu vlády byl sice šílený punk, který alespoň trochu zacelil díru po svobodné republice Střelecký ostrov, nicméně byl zejména o budování, hledání nových řešení a obrovské zodpovědnosti vůči budoucnosti. Vystoupení z luxusního, ale sterilního vlaku policejního, úředního, vládního, ale přeci jen asi prestižního prostředí bylo bolestivé, nicméně hodně jsem se zde naučil, mnohé vyzkoušel a zejména pak poznal a snad i něco pochopil… a to nejen o drogách.

Nabídka na práci pro neziskovou drogovou organizaci od dalšího bývalého kolegy (ze služeb, jejichž jméno se neříká a který byl již lapen) se z pohledu předchozích zkušeností zdála jako naprosto mimoňská a natolik šílená, že ji bylo třeba zkusit. Nicméně zdálo se, že jsou zde všechny věci, kterých si na práci cením. Tehdy bych však nedal zlámanou penny za to, že po 25 letech budu rád, že mě tehdejší ředitel oslovil, a vděčný za to, že mi SANANIM i lidi ze SANANIMu dali důvěru i prostor dělat svobodně věci, o kterých jsem byl přesvědčen, že mají smysl.

Proč zrovna trhy?

Proč trhy? Asi proto, že je na nich vždy dobře. Možná je to i návratu ke nějakým kořenům k nějakým hodnotám… pro SANANIM je to ale myslím především o možnosti udělat něco pro destigmatizaci, propagaci našich služeb, odstraňování mýtů, šíření toho že léčba funguje.

Má nějakou souvislost hrnčířství a závislosti?

Krom toho, že keramici bývají závislí na plácání hlíny, nemají hrnčířství a závislosti nic společného.

Co znamenají trhy pro SANANIM?

 V našem kalendáři je to jedna ze zásadních akcí, možnost představení dalšího chráněného pracovního projektu, tedy restaurace Café Therapy – prvního sociálního podniku svého druhu v ČR.

Pro koho je akce určena?

Děti, mámy, prarodiče, keramikomilce, prostě pro všechny.

Na koho se v programu můžeme těšit?

V odpoledních hodinách je pro návštěvníky připraven nejen pohádkový program. Opět se mohou setkat s barokním divadlem Geisslers Hofcomoedianten a s vystoupením chůdařským HOMBRES. V sobotu zazpívá v 15. hod Tereza Nekudová a v 18.hod vystoupí ŠouflŠou. V neděli vám zahrají Trombenik.

Ambulantní léčba